NOCO GENIUSPRO25: 25A 6V/12V/24V Professional Smart Battery Charger – Maintainer, Desulfator & Power Supply with Overcharge Protection & Thermal Compensation – For Lead-Acid & Lithium Batteries
SKU: B08Q2WD66S Category:
  • Do more with Genius – A multi-voltage charger – 6-volt (25A), 12-volt (25A), and 24-volt (12.5A) – for lead-acid automotive, marine, leisure, and deep-cycle batteries, including flooded, gel, AGM, EFB, SLA, VRLA start-stop and maintenance-free, plus lithium-ion (lifepo4) batteries.
  • Progressive power supply – A dual-voltage power supply – 12-volt (25A) and 24-volt (12.5A) – to maintain constant power delivery without unwanted ripple, noise, and transient spikes during ECU flashing, reprogramming, and diagnostic testing.
Brand
NOCO
Manufacturer
NOCO
Binding
Electronics
Model
GENIUSPRO25
Color
Black
Width
15.8 Inches
Height
8.9 Inches
Length
10.3 Inches
Item Weight
7.98 Pounds
Size
25A